O ČEM TO CELÉ JE

Burčákové slavnosti probíhají na hustopečském náměstí a v okolních ulicích už od roku 1994. Tato novodobá tradice připomíná slavnou minulost Hustopečí jako největšího vinohradnického města Moravy a sídla horenského soudu. Tento soud řešil provinění proti vinařské etice, krádeže ve vinicích a dohlížel také na kvalitu vína.

Burčáková policie hlídá pitný režim

Městem při slavnostech prochází ostře sledovaný historický průvod, který vedou zástupci řemeslných cechů, vinaři a členové horenské rady. Účastní se i purkmistr. Společně s burčákovou policií, mají totiž významný úkol. Dohlíží na řádné rozlévání burčáku i na jeho kvalitu a můžou po vás chtít "legitimaci" v podobě burčákového pasu se záznamy navštívených mázhausů.

Humor, recese, mázhausy

Třídenní oslavy sladkého bouřlivého moku provází nezaměnitelná dávka humoru a recese. Hlavním bodem slavností je putování po mázhauzech, což jsou kamenné průjezdy, kde se prodává a koštuje burčák.

Kdo navštíví největší počet mázhausů a bude hlasovat pro nejlepší z nich, má možnost stát se členem Burčákové unie. O co se jedná? Jde o společenství obcí, měst a jednotlivců, tedy milovníků burčáku. Kromě vlastní měny "Búra", zřídila Burčáková unie i "Podzemní vojsko". Stráž dohlíží na pořádek a klid v podzemí Burčákové unie.

Obří kvasinka vinná

Co vlastně bylo na počátku Burčáku? Kvasinka. A už jste viděli obří kvasinku vinnou? Na nádvoří historického domu U Synků je její plastika v 70.000 násobném zvětšení. Tato rarita, zapsaná v Guinessově knize rekordů, určitě stojí za zhlédnutí.

Pokud máte rádi akce s historickým nádechem, skleničkou bublavého burčáku v ruce a s bohatým doprovodným programem, nemůžete minout Burčákové slavnosti v Hustopečích.