A 24. burčákovky jsou za námi...

07.10.2018

Sobotní ráno vítalo Hustopeče slunečným počasím. Na Dukelském náměstí hrála středověká a renesanční hudba, která dokreslila atmosféru historického jarmarku. Stánky plné zboží lákaly k nákupu a dobroty všeho druhu zase k ochutnání. Nechyběla mandlovice, pivo z hustopečského pivovaru, Hustopečské městské víno a samozřejmě burčák! Před polednem se na náměstí dostavila desítka rytířů, kteří mezi sebou poměřili své síly. Bylo to dost napínavé a jeden druhého nešetřili.
Poté se slova ujala Burčáková unie, která pořádala své každoroční zasedání. Touhu vstoupit do recesistického státního útvaru tentokrát projevilo indické město Dillí. Jejich zástupce jako důvod uvedl to, že burčák Indové sice neznají, ale jakmile ho ochutnají, tak nebudou pít nic jiného. Rokování všech čtyřiašedesáti členů unie (s Dillí pětašedesáti) se neslo v příjemném duchu a každé rozhodnutí se zapíjelo burčákem. Burčeliho cenu letos získal Václav Petrásek z Bořetic a mezi rytíře Burčákového řádu byl přijat otec František z Hustopečí nad Bečvou.
Purkmistryně měla tu čest vyhlásit Hustopečské městské víno 2018. Degustátoři se shodli, že typickou chuť vína z Hustopečí vykresluje Veltlínské zelené Karla Otáhala a André Radka Sedláčka, oba ročník 2016. Vinaři byli touto poctou dojati. Jejich víno bude město reprezentovat celý následující rok. Návštěvníci dostali možnost ho ochutnat ve vinařském stánku na náměstí nebo ve Stálé vinařské expozici.
Po obědě se celé náměstí bavilo folklorním pásmem, které bylo plně v režii dětí z obou místních mateřských školek. Ty všem přítomným ukázaly, jak důležité jsou tradice spjaté s jižní Moravou. Smíchem a dojetím plakali nejen rodiče.
Před druhou hodinou se celé náměstí postavilo do pozoru a s napětím vyhlíželo očekávaný historický průvod. Ten vedli zástupci města, představitelé Burčákové unie, rytíři, pážata a po nich následovali zástupci všech cechů - pekaři, švadlenky, květinářky, lékárnice, kurtizány, žebráci, řezníci, kuchařky, myslivci a další. Průvod doprovázelo velké množství zvířat a uzavírali ho vikingové, kteří se do Hustopečí dostali opravdu zvláštní cestou. Prý je zapomenuté objevil v jednom ze sklepů Perkmistr Adam Wágner.
Druhé zasedání Burčákové unie se neslo v obřadním duchu. Řada cechů byla žádat o pokračující přízeň a pódium praskalo ve švech. Dokonce byl udělen trest za hanobení Perkmistra, ale od jisté smrti nakonec dívku zachránila samotná kvasinka vinná. Jako každoročně byla prečtena zpráva o stavu podzemního vojska a pak se laškovalo o víně.
Po ukončení zasedání se rozeznělo náměstí zpěvem díky harmonikářce Tereze Škrhákové. Ta obecenstvo příjemně naladila na koncert kapely The Tap Tap. Muzikanti, kteří se potkali v Jedličkově ústavu, se pod taktovkou Šimona Ornesta opřeli do nástrojů a zahráli všechny svoje hity, jako je například Řidič autobusu.
Mezitím se v uličce Na Hradbách schylovalo k soutěži ve válení beček. Ta dostala oproti loňsku jiný kabát a soutěžící si museli vyzkoušet všechny činnosti, které práce vinohradníka obnáší - stříhat révu, presovat, natahovat koštýřem, válet bečku a u toho samozřejmě vypít mnoho burčáku. Nakonec zvítězil s výborným časem pod dvě minuty Michal Janeček.
Pro děti byl po celý den připravený bohatý program v šapitó. Střídali se tu divadelníci, žongléři, kejklíři, kouzelníci i muzikanti. Navíc se děti mohly svézt na historickém dřevěném kolotoči nebo ruském kole.
Své příznivce si našla i komorní scéna na nádvoří domu U Synků. Víno zde nabízeli místní vinaři a k tomu po celý den hrála hudba všeho druhu - lidové písně, flašinetář, harmonikářka, cimbálová muzika apod.
Před sedmou hodinou vyběhl na hlavní pódium Walda Gang. Pánové předvedli pořádnou rockovou show. Zahráli písničky z nového alba a kromě řady cover verzí zazněly i jejich autorské písně. Tečku za bohatým programem Burčákových slavností udělala akustická kapela Jelen. Spoustu známých hitů si s nimi zpívalo celé Dukelské náměstí.
Víkend plný veselí a kratochvílí je za námi, ale příště se můžete těšit na řadu překvapení, Burčákové slavnosti totiž oslaví pětadvacáté narozeniny. Výše číš!

Bohatá fotogalerie na www.hustopece.cz a živé vstupy z celého víkendu najdete na facebookovém profilu města.