Ochutnejte nejlepší vína Velkopavlovicka!

23.09.2021

Součástí programu Burčákových slavností je kromě otevřených sklepů i výstava vín Národní soutěže vín Velkopavlovické podoblasti v Hotelu Amande kousíček od náměstí.

Jejich hodnocení proběhlo ve dnech 30. srpna—1. září v Národním vinařském centru ve Valticích. Letos se přihlásilo 753 vzorků.

ŠAMPION A VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ:

 • Kategorie A - bílá vína suchá a polosuchá
  Šampion a vítěz kategorie: Tramín červený 2019, výběr z hroznů - Rodinné vinařství Sedlák
 • Kategorie B - bílá polosladká
  Vítěz kategorie: Ryzlink vlašský 2018, výběr z hroznů - Vinařství Kamil Prokeš
 • Kategorie C - sladká vína (bílá, růžová i červená)
  Vítěz kategorie: Ryzlink vlašský 2017, výběr z cibéb - Vinařství Kamil Prokeš
 • Kategorie D - růžová vína a klarety
  Vítěz kategorie: Rosé Bočky 2020, VOC Modré hory - VÍNO J.STÁVEK
 • Kategorie E - červená vína suchá
  Vítěz kategorie: Rulandské modré 2016, výběr z hroznů - Ing. Petr Bíza
 • Kategorie G - sekty s.o.
  Vítěz kategorie: Dominique blanc de noirs 2018, pěstitelský sekt - Vinařství Kamil Prokeš
 • Nejlepší kolekce: Vinařství Kamil Prokeš

Výsledky Národní soutěže vín 2021 - Velkopavlovická podoblast

Základní kolo Národní soutěže vín, největší a nejvyšší soutěže vín v České republice, zakončilo hodnocení Velkopavlovické vinařské podoblasti. Nejlepším vínem se zde stal Tramín červený 2019, výběr z hroznů z Rodinného vinařství Sedlák z Velkých Bílovic. Národní soutěž vín je realizována za finanční podpory Vinařského fondu, za technické podpory Národního vinařského centra a pod garancí Svazu vinařů České republiky.

Šampionem a také nejlepším suchým a polosuchým bílým vínem na Velkopavlovicku byl pro letošní rok zvolen Tramín červený 2019, výběr z hroznů z Rodinného vinařství Sedlák, které sídlí ve vinařské obci Velké Bílovice. Kromě ocenění pro nejlepší víno získá šampion také zvláštní odměnu v podobě barikového sudu, který vítězi věnuje partner, město Hustopeče.

"Vzhledem ke kořenitému a zemitému projevu našeho Tramínu, jsme se rozhodli přibližně 50% vína fermentovat a následně zrát po dobu 9 měsíců v barikových sudech. Ve vůni se projevuje nádech kvetoucí růže a zejména exotické liči, kořenité aroma a jemné náznaky vanilkových tónů. Chuť je výrazná, dlouhotrvající s medovým závěrem, která se díky nazrávání vína v sudech příjemně zakulacuje. Jedná se o velmi komplexní Tramín s potenciálem delšího zrání na láhvi," přiblížil Šampiona Milan Sedlák z Rodinného vinařství Sedlák.

V soutěži se pak velice zadařilo také vinařství Kamil Prokeš z Velkých Němčic, které s odrůdou Ryzlink vlašský ovládlo hned dvě kategorie soutěže. Ocenění pro nejlepší víno v kategorii bílá polosladká vína obdrželo za Ryzlink vlašský 2018, výběr z hroznů a v kategorii sladká vína za Ryzlink vlašský, ročník 2017, výběr z cibéb. Úspěch završilo vinařství ziskem nejlepšího sektu pro Dominique blanc de noirs 2018, pěstitelský sekt a také nejlepší kolekci vín.