Horenská rada povolila všem 14 mázhausům nalévat burčák

06.10.2018

V pátek večer zazněla na Dukelském náměstí opět po roce slavná burčáková hymna. V šest večer se z oken radnice ozvaly fanfáry a Purkmistryně se vzdala vlády nad městem. Svěřila ji do rukou svrchované a spravedlivé Horenské radě v čele s Perkmistrem Adamem Wágnerem. Ten slíbil, že všichni členové dohlédnout na řádné konzumování burčáku a vyhlásil majitele nejlepšího mázhausu roku 2017. Stal se jim Miroslav Trčka, který neskrýval spokojenost a slíbil, že má letos nachystaný stejně výborný burčák jako vloni.
První kroky Horenské rady vedly k soše kvasinky vinné. Díky ní si totiž můžeme na bouřlivém moku pochutnávat. Rada doprovázená rytíři a burčákovou policií se kvasince poklonila a zazpívala dvě nejpopulárnější sloky hymny s chytlavým refrénem: Výše číš, výše číš, výše výše výše číš!
Poté se musela Horenská rada vydat zkontrolovat všech 14 mázhusů a dohlédnout na prvotřídní kvalitu nabízeného burčáku. Prohlídka dopadla skvěle, ale občas se nějaké nedostatky našly. Vyřešily to jednoduché tresty jako tanec s plecháčem (rytířem) nebo pár ran na zadek mečem. Kontrola byla dlouhá a náročná, ale všechny mázhausy uspěly a dostaly povolení nalévat. Nic tak nebránilo veselí, které si užívaly první stovky návštěvníků. Mázhausníci jsou jako obvykle na milovníky burčáku připraveni. Nechybí bílý, růžový ani červený burčák z mnoha odrůd a k tomu i pohoštění všeho druhu.
Protože burčák se ve víno proměňuje, tak dovolila Horenská rada návštěvníkům slavností popíjet i víno. Lokální vína byla k ochutnání na nádvoří domu U Synků, kde vyhrávaly nejen lidové písně.
Se setměním si na své přišly také děti. Dukelské náměstí se zaplnilo a neuvěřitelná ohnivá show mohla začít. Kromě ohně předvedli pánové z Memento mori, že se nebojí ani nožů, hřebíků nebo skla.
Páteční večer uzavřel koncert oblíbené kapely Hamleti. V té se spojí láska k hudbě i mimořádné herecké dovednosti všech členů. Zaznělo mnoho známých hitů a Dukelské náměstí se otřásalo tancem.
Na dobrou noc zahrála návštěvníkům prvního dne burčákových slavností závěrečná fanfára. 

Po celý víkend sledujte živé vstupy a aktuální informace na facebookovém profilu města.